Ağacınızın Bakım Rehberi

Yılbaşını plastik yerine canlı bir ağaçla kutlamayı seçtiğiniz için sizi tebrik ederiz. Umarız bu ağaç yeni yılda sizi ve sevdiklerinizi doğaya bir adım daha yaklaştırır.

Önce ağacımızı tanıyalım;

Picea pungens
Mavi Ladin

Aile: Pinaceae

Genel Görünüş: Her dem yeşil, mavi rengini veren sert ibreleri dallara fırça gibi dairesel formda dizilmiş ve mum tabakasıyla kaplıdır. Bu mum tabakası ibrelere yeşil-mavi rengini verir. Uygun koşullarda 30-50 metreye kadar boylanabilir.

Yetiştirme koşulları: İyi drenajı olan, nemli ve asidik toprakları sever. Direkt gün ışığı ağacın gelişimi için daha uygundur.

Aşılama tekniği ile üretilmiş ağaçlar, tohumdan üretilmiş ağaçlara göre daha canlı ve yoğun mavi renge sahiptir.

Hazırlık

Ağacınızı yerine yerleştirmeden önce fileyi ve çevresine sarılı ipi çözün. Ardından nazikçe dallarını doğal piramidal formuna getirin. Bu sürede ibreleri hafifçe dökülebilir, endişe etmeyin.

Ağacınızı direkt-yüksek gün ışığı alan ve ısı kaynağından uzak bir yere yerleştirin.

Sulama

Daha sonrasında odanızın ortam koşullarına göre toprağı hafif nemli kalacak şekilde ancak her seferinde bir litreyi geçmeden sulama yapınız.

Işık alan ve çok sıcak olmayan bir noktada Ocak ayının ortalarına kadar kalabilecek olan ağacınızı toprağa dikebilir veya daha büyük bir saksıda dışarıya alabilirsiniz.